Chp Muğla Milletvekili Girgin:”Seçim Geliyor Diye Kesenin Ağzını Açar Gibi Yapmakla Kurtulamayacaksınız”

BAY KEMAL’İN SÖZÜ VAR: HALKIN İKTİDARINDA İNTİBAK YASASI ÇIKACAK

İkinci olarak, emeklilik sisteminin en büyük sorunu intibaktır. Prim ödeme gün sayıları ve çalışma süreleri eşit olmasına karşın, 2000 yılı sonrasında ve öncesinde emekli olanlar arasında büyük bir eşitsizlik vardır. BAĞ-KUR ve SSK emeklileri arasında çok büyük eşitsizlik vardır. Ey emekliler, Bay Kemal’in sözü var; hiç meraklanmayın, halkın iktidarında intibak yasası çıkacak.

AYLIK BAĞLAMA ORANI DA MUTLAKA YÜKSELTİLMELİDİR

Üçüncüsü: Biliyoruz, emekliler en büyük kazığı AKP döneminde yedi. 2008 yılında çıkarılan bir yasayla aylık bağlama oranı yüzde 65’ten yüzde 50’ye düşürüldü. Aylık bağlama oranı da mutlaka yükseltilmelidir.

BAYRAM İKRAMİYELERİ ASGARİ ÜCRET KADAR OLSUN

Dördüncü olarak, emeklilerin bayram ikramiyeleri mutlaka güncellenmelidir. Ey emekliler, Komisyonda bir önerge daha verdik, bayram ikramiyeleri asgari ücret kadar olsun dedik. Yine, AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. Sadece bunlar mı? Hayır.

EMEKLİLERE VE KAMU EMEKÇİLERİNE 2 BİN LİRA YAKACAK YARDIMI YAPILSIN

Komisyonda, Cumhuriyet Halk Partisi olarak emeklilere ve kamu emekçilerine ekim ve şubat ayları arasında 2 bin lira yakacak yardımı yapılsın dedik. Yeniden değerleme oranı yüzde 123 baz alınarak kamu emekçilerine yüzde 30 değil yüzde 81,8 zam yapılsın dedik. AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALANLARIN EMEKLİLİĞE YANSIYACAK SİGORTA PRİMLERİ İŞSİZLİK SİGORTASI FONUNDAN ÖDENSİN

Teklifte, iş yerlerine, işçi başına 100 lira olan asgari ücret teşviki 400 liraya çıkartılıyor. İşçi kardeşlerim, Komisyonda işsizlik fonundan son üç yılda işsizlere 23 milyar lira işsizlik ödeneği verilirken, işverenlere 58 milyar lira teşvik verdiniz, işverene destek verecekseniz bütçeden verin dedik. Kısa çalışma ödeneği verilen sürelerde işveren ücret ödemiyor, sigorta primi bildirmiyor. Bu bakımdan kısa çalışma ödeneği dönemlerinde işçinin sigortası yatmıyor. Pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği alanların emekliliğe yansıyacak uzun vadeli sigorta primleri işsizlik sigortası fonundan ödensin dedik. Yine, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

İKTİDAR EMEKLİLERİ HAK SAHİBİ YURTTAŞ OLARAK GÖRMÜYOR

7 milyon emeklinin çalışmak zorunda kaldığı bir ülkede emekliler, asgari ücretin kat be kat altında aylıklarıyla yaşam mücadelesi veriyorsa, emekliler, kara kışın kapıyı çaldığı bugünlerde kışı soğukta ve karanlıkta geçiriyorsa iktidar emeklileri hak sahibi yurttaş olarak görmüyor demektir. Kendileri ve aileleriyle birlikte insan onuruna yaraşır bir aylık talep eden 14 milyon emekli ve hak sahibi yurttaş yalnız değildir, haksız da değildir.

İŞÇİ, EMEKÇİ VE EMEKLİ DE İKTİDARA DİRENİŞÇİ OLMAKTA ISRARCIDIR

İktidar ekonomik krizin küfesini işçinin, emekçinin, emeklinin sırtına yüklemekte ısrarcı ise işçi, emekçi ve emekli de iktidara direnişçi olmakta ısrarcıdır. İşçilerin, emekçilerin, emeklilerin kemerini daha da sıkarken sermayeninkini gevşetenlerin dönemi sona erecektir.

Kanunların işçiler, emekçiler, emekliler için yapılacağı, adaletin ve eşitliğin yaşama geçirileceği yarınlar yakındır diyor ve bir kez daha hatırlatmak istiyorum: Saltanat kayığınız su almaya başladı, batıyorsunuz. Sicilinizde şu yazacak: “Adaletsiz, israf düşkünü, kibirli, faiz baronlarından, 5’li çetelerinden taraf olan bir iktidar.” Böyle hatırlanacaksınız.

BİZ DE TARAFIZ; İŞÇİDEN TARAFIZ, EMEKÇİDEN TARAFIZ, EMEKLİDEN TARAFIZ

Biz de tarafız; işçiden tarafız, emekçiden tarafız, emekliden tarafız; biz, halktan, halk için bütçeden, halk için kanundan tarafız. Halkın emeğinden geçinenleri, insan onuruna yaraşır yaşam hakkına göz dikenleri tarihin tozlu sayfalarına mahkûm edeceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *