Muğla Büyükşehir’den Kentin İçme Suyu İçin İş Birliği

Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü arasında imzalanan iş birliği protokolünün fizibilite raporu tamamlanarak, final sunumu yapıldı. Proje kapsamında Muğla’da su ayak izinin belirlenmesi, enerji tüketimi, su kayıp ve kaçaklarının azaltılarak sisteme dahil edilmesi gibi birçok farklı çalışma yapılacak.

 

Fransa Hazine Bakanlığı’ndan temin edilen 600 bin Euro tutarlı hibe desteği ile finansmanı sağlanan ve 2 Temmuz 2021 tarihinde sözleşmesi imzalanan protokol kapsamında MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün faaliyet sahası içinde kalan hususlara dair detaylı analizin yapıldığı fizibilite raporunun final sunumu yapıldı.

 

Çağdaş Yaşam Merkezi’nde düzenlenen proje final sunumu ve raporunun takdim törenine, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı

 

ve Fransa’nın

 

Büyükelçisi Hervé Magro katıldı.

 

Seureca ve MUSKİ Genel Müdürlüğü iş birliği ile 2 Temmuz 2021 tarihinde başlanan çalışmalar, 10-12 Ocak 2023 tarihleri arasında MUSKİ Genel Müdürlüğü personeline eğitim ve toplantılar düzenlenmesi ile devam etti. Proje çerçevesinde Mevcut Operasyonel Yapının Optimizasyonu, MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün Karbon Ayak İzinin Belirlenmesi, MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün Su Ayak İzinin Belirlenmesi, Enerji Tüketiminin Optimizasyonu, İçme Suyu Kayıp Kaçaklarının Azaltılması Hususunda Teknoloji ve Bilgi Transferi ile

 

Bölgelerde Saha Uygulamalarının Yapılması, Atıksu Arıtma Tesislerinden Elde Edilen Çamur Yönetiminin Optimizasyonu başlıklı konularda kapsamlı ölçüm ve analizlere dayalı çözüm önerileri ve iş planı çıkartıldı. Projede içme suyu, atıksu ve enerji sektörlerinde bilgi ve teknoloji transferi, mevcut durum ve SWOT analizlerinin planlama ve yatırım öncelik ile karbon ve su ayak izini düşürmek amacına yönelik öneriler sunuldu.

 

Projenin final sunumu ve takdim töreninde konuşan Başkan Gürün, kuruldukları 2014 yılından bu yana il genelinde en fazla yatırımı altyapıya yaptıklarını söyledi. Muğla’nın Türkiye’nin en uzun kıyı şeridine sahip olduğunu ve proje kapsamında yapılan bu çalışmanın MUSKİ Genel Müdürlüğü için yol gösterici analitik bir çalışma olduğunu belirten Başkan Gürün, şunları söyledi:

 

“PROJE KAPSAMINDA NEYİ NASIL VE NE ŞEKİLDE YAPACAĞIMIZA KARAR VERECEĞİZ”

 

“Bu proje kapsamında önümüze bakarak planlı bir şekilde neyi nasıl ve ne şekilde yapacağımıza karar vererek kendimizi organize edeceğiz. Finansmanla ilgili önemli ihtiyaçlarımız var. Bunun da zaman içerisinde yapacağımız iş birliği ile çözülebileceğine inanıyorum. Yeter ki biz bütün projelerimizle ve yol haritalarımızla bu konular çözmekle ilgili irade sahibi olalım. Bu çalışmaya katkı sağlayan Sayın Büyükelçimiz Hervé Magro’ya ve şirket yetkililerine çok teşekkür ederim. Çok ciddi emek sarf ettiler. Sonuçları itibariyle de bize çok önemli bir yol gösterici rapor verdiler. Bundan sonraki nice iş birlikleri, başlangıç ve sonuçları ile birlikte olmak dileğiyle saygılar sunuyorum.”

 

Muğla’ya projenin lansman töreni için 2 Temmuz 2021 tarihinde geldiğini aktaran Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro, MUSKİ ve Seureca’nın bu projeyi hayata geçirmek için tek bir ekip olarak el ele çalıştığını kaydetti. Projenin lansman töreni ile raporunun sunumu arasında 18 ay geçtiğini dile getiren Magro, şöyle konuştu:

 

“MUĞLA BÜYÜKŞEHİR, İKLİMSEL VE ÇEVRESEL ZORLUKLARA UYUMUN GÜZEL BİR ÖRNEĞİDİR”

 

“Hepimiz biliyoruz ki dünyada demografik baskı ile birlikte su ihtiyacı giderek artıyor. Aynı zamanda kaynaklar kuruyor, kıtlıklar ortaya çıkıyor. Su kaynaklarına erişimini sağlayan altyapı eksikliği küresel anlamda da bir sorun oluyor. Bu nedenle BM’ye göre yılda en az 1 ay ciddi su kıtlığından etkilenen bölgelerde yaklaşık 4 milyar insan yaşıyor ve yaklaşık 1,5 milyar insan su kaynakları mevcutken bu altyapı açığına bağlı olarak ekonomik anlamda su kıtlığı yaşıyor. İklim değişikliği hali hazırda var olan su sıkıntısını artırıyor. Şimdiye kadar bu sorunla hiç karşılaşmamış, korunmuş alanlarda su sorunlarının ortaya çıkmasına sebep oluyor. Maalesef Fransa gibi Türkiye de bu sorunları yaşamakta, özellikle de su stresine maruz kalmaktadır. Muğla’da ise iklim değişikliğinin etkilerine özellikle de kuraklıklarla daha fazla maruz bırakan coğrafik konumu ve sezonda 1 milyondan fazla olan nüfusun turizm sezonunda 6 milyona çıkması su kaynakları üzerine baskı yaratıyor. Çok su tüketen tarım sektörünün gelişmesi de su stresine maruz kalıyor. Bu proje aracılığıyla su politikanızın stratejik yöneliminin ne kadar isabetli olduğunu vurgulamak istiyorum. Büyükşehir Belediyesi’nin tüm nüfusu için kaliteli içme suyuna erişim su kaynaklarının korunması ve dağıtım, arıtma, atık arıtmaya bağlı karbondioksit emisyonların azaltılması bu anlamda Muğla Büyükşehir Belediyesi altı çizilmeyi hak eden iklimsel ve çevresel zorluklara uyumun güzel bir örneğidir. Son olarak nadide kültürel ve doğal mirası, zengin tarihi ile bu güzel Muğla ilimizde bizleri ağırladığınız için Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün’e ve MUSKİ Genel Müdürlüğü’ne çok teşekkür ediyorum. Gelecekteki projelerinizde başarılar diliyorum. Çok önemli bir konuda çok önemli bir iş yaptınız.”

Kaynak: ANKA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *