Tunç Soyer: Ensemizi karartmıyoruz, bizim çok büyük bir umudumuz var

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Ensemizi karartmıyoruz. Bizim çok büyük bir umudumuz var. Bu güzelim topraklarda, bu dünyanın en güzel iklim kuşağında ve bu dünyanın en güzel medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bu coğrafyada çok daha iyisini hakkettiğini biliyoruz insanlarımızın, doğamızın. O nedenle de bunu sağlayacak çalışmaları el birliğiyle yürütmeye devam edeceğiz. Yine biliyoruz ki; sadece geçmişi değil, geleceği de miras bırakmak mümkün. Biz çocuklarımız, torunlarımız, bizden sonra gelecek nesiller için iyi tasarlanmış bir gelecek bırakmak istiyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 15 Şubat-21 Mart 2023 tarihleri arasında düzenlenecek İkinci Yüzyıl İktisat Kongresi’nin ilk hazırlık toplantısının ardından açıklama yaptı. Soyer, şunları söyledi:

“Ağustostan beri sürdürdüğümüz işçi, çiftçi, sanayici, tüccar, esnaf buluşmalarında ortaya çıkan ilkeler ve kararları bugün ilk kez uzmanların, akademisyenlerin önünde masaya yatırdık. ‘Birbirimizden Razıyız’ buluşmasıydı bugünkü toplantının teması. Belki de ‘demokrasi masası’ diye de tarif edilebilir. Bu birbirimizden razılık kavramı üzerinden de her gruptan gelen deklarasyonlar, uzmanlar tarafından değerlendirildi. Yapılan şey aslında şu; bir akademik çerçeveye veya bir kavramsallaştırmaya ihtiyaç duyan tüm kararlar ve ilkeler burada yine ortak akılla ve farklılıklar üzerinden müzakere edildi. Böylece 15 Şubat-21 Mart tarihleri arasında yapılacak kongreye daha olgunlaşmış, daha pişmiş, daha tamamlanmış, eksikleri, kusurları giderilmiş metinler olarak taşınabilecek bir hale gelsin istiyorduk.

“İkinci yüzyılın iktisat kongresini yapmak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin boynunun borcudur”

Çok ciddi bir emek var. Yine akademisyen arkadaşlarımız, bugün beraber olduğumuz çok değerli uzmanlarımız çok ciddi bir çalışma yapmışlar. Çalışmaları da bugün birbirleriyle, bizlerle paylaşma fırsatı buldular. Son derece heyecanlıyız. Çünkü ‘İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ geleceğe ışık tutacak Cumhuriyet’in y100. yılı tamamlandıktan sonra açılan yeni yüzyılda geleceğe aydınlatacak kararlar olsun istiyoruz. 100 yıl önce atalarımızın yaptığı gibi, büyük bir özgüvenle ve umutla o yüzyılın şekillenmesi için bir araya gelmişler ve ortak akılla ortak kararlar almışlar. Aşar vergisinin kaldırılmasından tutun, Sümerbanklara, Etibanklara, şeker fabrikalarının kurulmasına birçok şey aslında İktisat Kongresi’nden sonra yapılmış. İktisat politikalarını belirleyen bu toplantılar tamamen sivil inisiyatif olarak ortaya çıkmış. O zaman da Ankara’da Meclis var ama Atatürk bu kararları o Meclis’e bırakmamış ve Türkiye’nin her yerinden 135 delegenin bir araya gelmesiyle ortak kararlar alınmasına imkân vermiş. Bizim yaptığımız da budur. İzmir kurtuluşun ve kuruluşun şehri olarak bu sorumluluğu omuzlarında taşıyan bir kenttir. İkinci yüzyılın iktisat kongresini yapmak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin boynunun borcudur. Bunun gereğini yapmaya çalışıyoruz. Bunu en iyi şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Bunu yaparken bizi yalnız bırakmayan çok değerli akademisyenlerimize, çok değerli uzmanlarımıza, Türkiye’nin her yerinden gelen çok değerli fikir insanlarına ve önderlere huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. 

“Bizden sonra gelecek nesiller için iyi tasarlanmış bir gelecek bırakmak istiyoruz”

Ensemizi karartmıyoruz. Bizim çok büyük bir umudumuz var. Bu güzelim topraklarda, bu dünyanın en güzel iklim kuşağında ve bu dünyanın en güzel medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bu coğrafyada çok daha iyisini hakkettiğini biliyoruz insanlarımızın, doğamızın. O nedenle de bunu sağlayacak çalışmaları el birliğiyle yürütmeye devam edeceğiz. Yine biliyoruz ki; sadece geçmişi değil, geleceği de miras bırakmak mümkün. Biz çocuklarımız, torunlarımız, bizden sonra gelecek nesiller için iyi tasarlanmış bir gelecek bırakmak istiyoruz. Aynı atalarımızın bizim için yaptığı gibi. Gelecek, zaten gelecek ama eğer onu inşa etmeye gayret etmezseniz neyin geleceğini de bilemiyorsunuz. Bu duygu ve sorumlulukla hareket ediyoruz.

İzmir olarak kendimizi borçlu hissediyoruz ve İzmir’in ev sahipliğine destek veren tüm destekçilerimize, tüm uzmanlarımıza, akademisyenlerimize bir kez daha huzurunuzda teşekkür ediyorum. Bundan sonrası ile ilgili de 20 Ocak’ta ikinci uzman buluşmamız gerçekleşecek. ‘Doğamıza Dönüyoruz’ başlığı ile. Üçüncüsü; ‘Geçmişimizi Anlıyoruz’ başlığıyla 25 Ocak’ta düzenlenecek. Ve nihayet dördüncüsü ‘Geleceği Görüyoruz’ başlığıyla 4 Şubat 2023 tarihinde düzenlenecek. Ardından da 15 Şubat-21 Şubat tarihleri arasında İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’ni İzmir’de gerçekleştiriyor olacağız. Destekleriniz, katkılarınız ve sesimizin duyurulmasına verdiğiniz destek nedeniyle çok teşekkür ediyorum.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *